Életvégi kísérés
„A haldoklás egy utazás az ismeretlenbe. Ha ebben egy dúla nyújt támogatást, az könnyebbséget tud adni. A szenvedést és a fájdalmat ugyan elmulasztani nem tudja, de könnyebbé tenni igen. Új lehetőségekre hívja fel a figyelmet, amelyekre ebben a megpróbáltatással teli időszakban nem jut figyelem. Biztonságot nyújt a bizonytalanságban."
Az életvégi dúla gyógyíthatatlan betegséggel élő embereknek és szeretteiknek nyújt támogatást a betegség különböző fázisaiban, akár a diagnózis tudomásra jutásától, mikor még akár évek vannak hátra, de akkor is, ha már csak hónapok, hetek maradtak.
Az életvégi dúla gyakorlati és érzelmi, de akár spirituális támogatást is tud nyújtani a jelenlétével, speciális képességeivel és tapasztalatával. Ez a nem egészségügyi támogató szerep hozzájárul a jóllét, az önazonosság és a méltóság fenntartásához, amíg el nem jön az idő a búcsúzásra. Meghallgatja a fenntartásokat, félelmeket, a reményeket, a haldokló és szerettei életének történetét, hogy békességet hozzon az életükbe az élet végén. Az életvégi dúla tiszteletben tartja az ügyfele egyéni kívánságait, hitét és értékerendjét, és segít, hogy az életvégi utazás közben is embernek érezze magát tiszteletben, méltóságban, elfogadásban.
A dúla görög eredetű szó, jelentése: asszonytársi segítő, szolgálat. Az 1980-as években vált ismét használatossá a köztudatban, elsősorban a születés támogatására. Az életvégi dúla a születési dúla modellje alapján működik: támogató jelenléttel biztonságot és bátorítást ad, személyes törődést nyújt, csökkenti a nehezítő körülményeket.
Jelenleg Magyarországon nincs ilyen jellegű képzés és szolgáltatás, így az országban elsőként én nyújtom azt, melyre a képesítést az UVM (University of Vermont – Larner College of Medicina) egyetemen szereztem.
Mit csinál az életvégi dúla?
Lehetőséget biztosít arra, hogy nyíltan és őszintén lehessen beszélni az élet végéről, halálról, haldoklásról, betegségről, elmúlásról, gyászról.
Az ügyfél életének és szellemi örökségének feltárásában és megörökítésében segít.
Részt vesz a beteg tervének kidolgozásában arra vonatkozóan, hogy az élete végén hol szeretne lenni, hogyan legyen berendezve a tér (fények, illatok, hangok), látogatók fogadása és kérések feléjük.
Részt vesz a haldokló búcsúzási szertartással, temetéssel kapcsolatos kívánságainak megalkotásában, megvalósításában.
Az életvégi gondozás tervezésének megvitatása és támogatása.
Koncentrált és intuitív jelenlétet biztosít a betegágy mellett.
Kommunikációs csatornát biztosít a haldokló és a hozzátartozók, szeretteik között.
Támogatást és segítséget nyújt hagyományok beépítésére vagy új rituálék létrehozására a különleges pillanatok megünnepléséhez.
Segít a fizikai és gyakorlati gondozásban, hogy megkönnyítse a gondozók terheit.
Pihenési lehetőséget biztosít a kimerült gondozóknak, hozzátartozóknak.
Elmagyarázza a haldoklási folyamat jeleit és tüneteit.
Az érzelmek és tapasztalatok feldolgozása a hozzátartozókkal.
Az érintettek spirituális hitének és gyakorlatának támogatása
A gyászfeldolgozást támogatja.
Gyakorlatokat, tanácsokat ad az életvégi tervezéshez.